Zone 3 Senior Badminton Results

Congratulations to the following students who qualified for the SOSSA Badminton Championships hosted by Smithville Christian on April 25 SR ZONE 3 Results from SJB Division First Seed Second Seed Boys Singles Kiet Duong (CENT) Long Vu (WEST) Girls Singles Erika Cabrera Acevedo (GFESS) Victoria Kim (CENT) Boys Doubles David Woernert / Coleson Birrell (ELC) Nicolas Roberge / Preston Wainwright (SJB) Girls Doubles Wendy Chow / Tammy Shum (NCC) B├ęthanie…

April 17, 2024
Read More >>

Zone 3 Junior Tennis Results

Congratulations to the following athletes who qualify for the SOSSA Tennis Championships Junior Boys Singles 2. Adrian Kaple………….A.N. Myer Junior Boys Doubles 2. Ethan Bruce & Justin Lee…………..A.N. Myer Junior Girls Singles 2. Olivia Doran………St.-Jean-de-Brebeuf Junior Girls Doubles 2. Nadia Casella & Sophie Diab………..E.L. Crossley Junior Mixed Doubles 2. Kyle Eaves & Riley Robinson……….Centennial

September 26, 2023
Read More >>

Zone 4 Junior Tennis Results

Congratulations to the following athletes for qualifying for the SOSSA Tennis Championships. Junior Boys Singles Junior Boys Doubles Junior Girls Singles Junior Girls Doubles Junior Mixed Doubles

September 26, 2023
Read More >>

Zone 4 Senior Tennis Results

Congratulations to the following players for qualifying for the SOSSA Tennis Championships on October 2. Senior Boys Singles: 1st- Matthew Coates…………..Governor Simcoe 2nd- Patrick Rivett……………..Eden High School Senior Boys Doubles: 1st- Josh Farraway/ Ben Wright……….West Niagara 2nd- Matthew Miles & Brady McMaster……Eden High School Senior Girls Singles: 1st- Kendra Osa……………Sir Winston Churchill 2nd- Seffanie Rivett………Eden High School Senior Girls Doubles: 1st- Maria Herner & Kaleigh Digirolamo………..Sir Winston Churchill 2nd- Bethany…

September 20, 2023
Read More >>

Zone 3 Senior Tennis Results

Held Tuesday, Sept 19 at the Welland Tennis Club Congratulations to the following players for qualifying for the SOSSA Championships on October 2, 2023 Senior Boys Singles: 1st- Harley Huibers……..Saint Jean-De-Brebeuf 2nd- Evan Lamb…………E.L. Crossley Senior Boys Doubles: 1st- Coleson Birrell & Max Pasma…………E.L. Crossley 2nd- Noah Bovine & Evan Altmeyer……….Saint Jean-De-Brebeuf Senior Girls Singles: 1st- Miria Diab…………E.L.Crossley 2nd- Mya Pierini………A.N. Myer Senior Girls Doubles: 1st- Addison Bremner & Julia…

September 20, 2023
Read More >>

Zone 3 & Zone 4 Tennis Dates 2023

E-mail school entries and AELS to Michael Robinson at mjracquetman@yahoo.ca All Zones will be played at the Welland Tennis Club Warm-ups: 7:45am to 8:30am Meeting for coaches and players at 8:30am Play commences at the end of the meeting Zone Championship Information Zone 4 Seniors on Monday, September 18 Zone 3 Seniors on Tuesday, September 19 Rain date for Zone 4 Seniors is Wednesday, September 20 Rain date for Zone…

August 16, 2023
Read More >>

Zone 4 Badminton Championship Results

Congratulations to the following athletes who advance to the upcoming SOSSA Badminton Championships. Senior Division hosted by Heritage Christian School on April 19 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Novice Division hosted by Governor Simcoe on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Junior Division hosted by Heritage Christian on April 26 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed…

April 20, 2023
Read More >>

Zone 3 Badminton Championship Results

Congratulations to the following athletes as they will advance to the upcoming SOSSA Badminton Championships. Senior Division hosted by Saint-Jean-de- Brebeuf on April 19 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Novice Division hosted by E.L. Crossley on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Junior Division hosted by E.L. Crossley on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles…

April 20, 2023
Read More >>

Zone 3 Badminton Sub Zone Results

Congratulations to the following students who qualify for the upcoming Zone 3 Badminton Championships: Hosted by Saint Jean-de-Brebeuf on April 13 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Hosted by A.N. Myer on April 12 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Hosted by E.L. Crossley on April 13 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed…

April 17, 2023
Read More >>