New Calendar Feature for all Teams

Students, Teacher and Parents can now link their school sport schedule directly to their personal calendar. Follow the steps below to set yours up today 2. Select the subscribe button next to the calendar.   3. Select the appropriate boxes for the schools and leagues you want to follow in your calendar application. 4. Copy the text in the box below into your calendar program to subscribe to the league schedule(s

Read More >>

Zone 3 Senior Badminton Results

Congratulations to the following students who qualified for the SOSSA Badminton Championships hosted by Smithville Christian on April 25 SR ZONE 3 Results from SJB Division First Seed Second Seed Boys Singles Kiet Duong (CENT) Long Vu (WEST) Girls Singles Erika Cabrera Acevedo (GFESS) Victoria Kim (CENT) Boys Doubles David Woernert / Coleson Birrell (ELC) Nicolas Roberge / Preston Wainwright (SJB) Girls Doubles Wendy Chow / Tammy Shum (NCC) B├ęthanie…

Read More >>

Zone 3 Junior Tennis Results

Congratulations to the following athletes who qualify for the SOSSA Tennis Championships Junior Boys Singles 2. Adrian Kaple………….A.N. Myer Junior Boys Doubles 2. Ethan Bruce & Justin Lee…………..A.N. Myer Junior Girls Singles 2. Olivia Doran………St.-Jean-de-Brebeuf Junior Girls Doubles 2. Nadia Casella & Sophie Diab………..E.L. Crossley Junior Mixed Doubles 2. Kyle Eaves & Riley Robinson……….Centennial

Read More >>

Zone 4 Senior Tennis Results

Congratulations to the following players for qualifying for the SOSSA Tennis Championships on October 2. Senior Boys Singles: 1st- Matthew Coates…………..Governor Simcoe 2nd- Patrick Rivett……………..Eden High School Senior Boys Doubles: 1st- Josh Farraway/ Ben Wright……….West Niagara 2nd- Matthew Miles & Brady McMaster……Eden High School Senior Girls Singles: 1st- Kendra Osa……………Sir Winston Churchill 2nd- Seffanie Rivett………Eden High School Senior Girls Doubles: 1st- Maria Herner & Kaleigh Digirolamo………..Sir Winston Churchill 2nd- Bethany…

Read More >>

Zone 3 Senior Tennis Results

Held Tuesday, Sept 19 at the Welland Tennis Club Congratulations to the following players for qualifying for the SOSSA Championships on October 2, 2023 Senior Boys Singles: 1st- Harley Huibers……..Saint Jean-De-Brebeuf 2nd- Evan Lamb…………E.L. Crossley Senior Boys Doubles: 1st- Coleson Birrell & Max Pasma…………E.L. Crossley 2nd- Noah Bovine & Evan Altmeyer……….Saint Jean-De-Brebeuf Senior Girls Singles: 1st- Miria Diab…………E.L.Crossley 2nd- Mya Pierini………A.N. Myer Senior Girls Doubles: 1st- Addison Bremner & Julia…

Read More >>

Zone 3 & Zone 4 Tennis Dates 2023

E-mail school entries and AELS to Michael Robinson at mjracquetman@yahoo.ca All Zones will be played at the Welland Tennis Club Warm-ups: 7:45am to 8:30am Meeting for coaches and players at 8:30am Play commences at the end of the meeting Zone Championship Information Zone 4 Seniors on Monday, September 18 Zone 3 Seniors on Tuesday, September 19 Rain date for Zone 4 Seniors is Wednesday, September 20 Rain date for Zone…

Read More >>

Zone 4 Badminton Championship Results

Congratulations to the following athletes who advance to the upcoming SOSSA Badminton Championships. Senior Division hosted by Heritage Christian School on April 19 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Novice Division hosted by Governor Simcoe on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Junior Division hosted by Heritage Christian on April 26 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed…

Read More >>

Zone 3 Badminton Championship Results

Congratulations to the following athletes as they will advance to the upcoming SOSSA Badminton Championships. Senior Division hosted by Saint-Jean-de- Brebeuf on April 19 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Novice Division hosted by E.L. Crossley on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Junior Division hosted by E.L. Crossley on April 25 Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles…

Read More >>

Zone 3 Badminton Sub Zone Results

Congratulations to the following students who qualify for the upcoming Zone 3 Badminton Championships: Hosted by Saint Jean-de-Brebeuf on April 13 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Hosted by A.N. Myer on April 12 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed Doubles Hosted by E.L. Crossley on April 13 Novice Division Girls Singles Boys Singles Girls Doubles Boys Doubles Mixed…

Read More >>