OFSAA Badminton Qualifiers

Zones 3 & 4 dominated at this week’s Senior Badminton SOSSA Championships hosted by Heritage Christian. Congratulations to the following players who will be competing at the OFSAA Badminton Championships May 5-7, Pain Court (SWOSSAA). Girls Singles – Maddie Draayer – Eden Boys Singles – Matthew Cheung – Niagara Christian College Cole Bedard – EL Crossley Girls Doubles – Hannah Bourdon & Riley Hutton – Greater Fort Erie Keifer Janzen…

April 28, 2022
Read More >>

Zone 3 Badminton Results

Congratulations to the Zone Champions and finalists who qualify for the SOSSA Championship. Senior Division Boys Singles 1. Matthew Cheung – NCC 2. Cole Bedard – ELC Boys Doubles 1. Nolan Lubeck & Matteo Panute – PC 2. Adam Scarlett & Bryson Donald – GFESS Girls Singles 1. Emma Leitch – SJB 2. Noha Nahli – FN Girls Doubles 1. Madison Boone & Mackenzie Cote – GFES 2. Hannah Bourdon…

April 26, 2022
Read More >>

Senior SOSSA Badminton Info

Andrew Pols will convene the SOSSA Senior Badminton at Heritage Christian on Tuesday, April 26. Gym open at 8:15am Coaches meeting at 8:50am Start at 9:00am Student athletes, coaches and spectators can enter at the Athletic Wing (south doors).

April 18, 2022
Read More >>

Zone 4 Badminton Championships with Time Change Updated as of April 14

April 20 – Senior Zone 4 at Smithville Christian – Gym open 8:15-9:00am – Coaches meeting at 8:50 – Play starts at 9:00am April 27 – Novice Zone 4 at Governor Simcoe – Gym open 8:15-9:00am – Coaches meeting at 8:50 – Play starts at 9:00am April 28 – Junior Zone 4 at Smithville Christian – Gym open 8:15-9:00am – Coaches meeting at 8:50 – Play starts at 9:00am

April 14, 2022
Read More >>

Zone 4 Badminton Schedule 2022

Zone 4 Sub Zones Date Division School Start Time April 12 Novice/Junior Smithville Christian 8:00am April 12 Novice/Junior Great Lakes Christian 8:00am April 12 Novice/Junior Heritage Christian 8:00am April 13 Senior Smithville Christian 12:00 noon April 13 Senior Governor Simcoe 12:00 noon April 13 Senior Heritage Christian 12:00 noon Zone 4 Championships April 20 Senior Smithville Christian 11:00am April 27 Novice Governor Simcoe 11:00am April 28 Junior Smithville Christian 11:00am…

March 10, 2022
Read More >>

Zone 3 Badminton Schedule 2022

Zone 3 Sub Zones Date Division School Start Time April 12 Novice/Junior AN Myer 8:00am April 12 Senior A.N. Myer 12:00 noon April 12 Novice/Junior Saint-Jean-de-Brebeuf 8:00am April 12 Novice/Junior E.L. Crossley 8:00am April 12 Senior E.L. Crossley 11:30am April 13 Senior Saint-Jean-de-Brebeuf 12:00 noon Zone 3 Zone Championships April 21 Senior Saint-Jean-de-Brebeuf 11:00am April 28 Novice/Junior E.L. Crossley 8:00am SOSSA Championships April 26 Senior Heritage Christian TBD May 2…

March 10, 2022
Read More >>

Junior Zone Tennis Results 2021

Zone 3 Schools Junior Boys Singles 1st – Coleson Birrell…………E.L. Crossley 2nd – Isaac Khan……………Centennial 3rd – Elijah Bayne………….N.C.C. Junior Boys Doubles 1st – Liam Bruce & Vasilios Apostolos…….A.N. Myer 2nd – Abdoul Diallo & Nicholas Deschamps……….Franco-Niagara 3rd – Joshua Brophy & Max Pasma…………E.L. Crossley Junior Girls Singles 1st – Miria Diab……….E.L. Crossley 2nd – Addison Bremner………..Saint Jean-de-Brebeuf 3rd – Jeong-wmin Song………….Centennial Junior Girls Doubles 1st – Ella Dixon &…

October 7, 2021
Read More >>

Senior Zone Tennis Results 2021

Zone 3 Schools Boys Singles 1st – Vince Warda……..Franco – Niagara 2nd – Yash Patel ……….Westlane 3rd – Nikola Jokic……..A.N. Myer Boys Doubles 1st – Cole Bedard & George Martinson…….E.L. Crossley 2nd – Seanesy Lovrics & Hayden Sallows…….A.N.Myer 3rd – Ben Brozovic & Matthew Martel………..Port Colborne Girls Singles 1st – Marcelina Szmurlo………..Saint Jean-de-Brebeuf 2nd – Hannah Szeplaki…………Centennial Girls Doubles Faith Garner & Emma Brouillard……….Centennial 2nd – Mia Wendling & Emma…

October 3, 2021
Read More >>